Je skutočne bitcoin bezpečný ?

Je skutočne bitcoin bezpečný?

Bezpečnosť bitcoinu závisí od veľa dôležitých faktorov. Technológia bitcoinu je postavená na decentralizovanej sieti blockchain, ktorá môže zabezpečovať určitú úroveň bezpečnosti. S každým finančným nástrojom existujú riziká spojené s používaním bitcoinu. Blockchain bitcoinu je považovaný za najbezpečnejšiu technológiu vďaka odolnosti a decentralizácie proti cenzúre. Aj napriek technológiám  existuje vysoké percento rizika útokov, kedy určitá skupina ľudí získala kontrolu nad počítačovými servermi na sieti a mohla tak kontrolovať rozličné transakcie. Ešte stále si kladiete otázku je bitcoin bezpečný? Najdôležitejšia a kľúčová úloha je bezpečné uchovanie bitcoinu. Peňaženky môžu byť ohrozené hackerskými útokmi, fyzickými krádežami a malwarem. Hardwareové peňaženky sú aj tak považované za veľmi bezpečné, lebo uchovávajú súkromné kľúče online.  Transakcie bitcoinu sú považované za bezpečné, pretože sú zaznamenané v blockchainu. Hrozí riziko podvodu pri používaní neoverených platobných brán alebo pri prevzatí bitcoinu od neznámych ľudí. Veľa štátov má rôzne prístupy k regulácií bitcoinu a kryptomien obecne. Zmeny v regulácií môžu ovplyvniť jeho použitie, bezpečnosť ako kúpiť bitcoin. Celkovo môžeme povedať, že bezpečnosť bitcoinu závisí od  užívateľoch a ich schopnosti chrániť svoje súkromné kľúče a prevádzanie transakcií s nedôveryhodnými subjektami. 

Aká je bezpečnosť transakcií pri bitcoine?

Bezpečnosť transakcií pri používaní bitcoinu je relatívne vysoká vďaka jeho blockchainovej technológií a kryptografickým mechanizmom. Poznáme niekoľko kľúčových dôvodov bezpečnosti transakcií:

Kryptografia – bitcoin využíva silnú kryptografiu pre zabezpečenie všetkých transakcií. Všetky účty majú verejné kľúče, ktoré sú viditeľné v sieti a súkromný kľúč, ktorý je tajný a zabezpečuje overovanie transakcií. Celý systém zaisťuje iba oprávnená osoba, ktorá môže podpisovať transakcie svojim súkromným kľúčom. 

Potvrdenie transakcií – potvrdenie transakcie je proces, v ktorom sa nové transakcie overujú a zahŕňajú do blockchainu. Ak má transakcia viac potvrdení je menej pravdepodobné, že bude zrušená alebo riziková.  Platí pravidlo, že transakcie s vyšším počtom potvrdení sú považované za bezpečnejšie.

Blockchain technológie – všetky transakcie bitcoinu sú zaznamenávané v blockchainu, ktorý je verejný a distribuovaný systém. Každá transakcia je overená pomocou matematických algoritmov, čo zaisťuje, že sú transakcie legitímne a nie sú falšované alebo duplikované. 

Overenie identity – používatelia si môžu zvoliť spôsob, ako overiť identitu protistrany a pridať ďalšiu vrstvu bezpečnosti. Aj pri všetkých bezpečnostných prvkov stále existujú riziká, ktoré vedia útočiť ja na softwarové chyby. Preto je dôležité spracovávať opatrne transakcie a dodržiavať osvedčené bezpečnostné postupy pri manipulácií s bitcoinom. 

 

Čo je kryptografia pri bitcoine?

Kryptografia ponúka kľúčovú úlohu vo fungovaní bitcoinu a ďalších kryptomien.  Ide o vedu pre zabezpečenie komunikácie a informácií pomocou matematických techník. Pri odosielaní bitcoinu je transakcia podpísaná súkromným kľúčom, ktorý autorizuje vlastníka príslušného účtu.  Podpisovaná transakcia a nový bitcoin je vďaka kryptografických mechanizmov veľmi účinný. Nesmieme zabudnúť na mechanizmus proof of work, ktorý vyžaduje od ťažiarov riešiť zložité matematické problémy.  Proces zabezpečuje kryptografické operácie a integritu siete.  Kryptografia je kľúčovým prvkom pri fungovaní bitcoinu.